1428: Shadows over Silesia pro nevidomé

Na této stránce nalezneš přehledně na jednom místě všechny důležité informace a odkazy k akční adventuře, která redefinuje, co to znamená plná přístupnost pro nevidomé v moderních videohrách.

Mezi jednotlivými částmi stránky se můžeš rychle a pohodlně přesouvat pomocí nadpisů nebo navigačních odkazů výše. Níže v patičce pak najdeš odkazy na sociální sítě a ostatní důležité kanály hry.

Hra vyšla 4. října 2022 na platformě Steam pro Windows PC (viz patičku této stránky). Tamtéž je dostupné i veřejné demo, včetně funkcí přístupnosti. Hru lze ovládat nejen pomocí klávesnice, resp. klávesnice a myši (pokud využíváš alespoň zbytky zraku), ale také herním ovladačem.

Audio trailer

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov, a v případě zvuku to platí také! Poslechni si exkluzivní audio trailer vytvořený přímo tobě na míru, historicky první svého druhu, který ti o hře prozradí ještě víc.

Charakteristika hry

Shadows over Silesia je temná akční adventura s fantasy prvky zasazená do reálné středověké Evropy. Na pozadí skutečných historických událostí na tebe čekají především zapeklité hádanky, náročné bitvy a kradmé plížení. Narazíš na posedlé uctívače ďábla, sexuální démony, pekelné bestie, ale také bytosti známé z evropské mytologie.

Temný fantasy příběh

Evropou zmítají náboženské bouře a nejeden kazatel předpovídá blížící se konec světa. Píše se rok 1428 a právě začíná husitské tažení do Slezska. Kacíři se zdají být pro zemi bez krále tím největším nebezpečím. Opravdové zlo ovšem číhá někde úplně jinde a nemá v plánu vést náboženské disputace.

Vše prožiješ z pohledu dvou hlavních postav, mrzutého husitského hejtmana Hynka, který nejde pro nadávku daleko a s ničím se moc nepáře, a johanitského rytíře Lothara, muže dobrého vzdělání a mravů, co se po boku svých bratrů postaví do první linie Slezské obrany. Každý má své vlastní motivace a názory na svět kolem sebe, jinou výbavu a schopnosti. Jejich osudy se brzy propletou. Střetnou se se zbraní v ruce, nebo uzavřou křehké spojenectví, aby se bok po boku postavili mnohem horšímu nepříteli?

Náročné hádanky

Originální hádanky, které na své strastiplné cestě potkáš, ti jistě dají zabrat. Velkým vzorem nám byly klasické adventury z devadesátých let. Budeš muset využívat prostředí, hledat předměty, získávat informace a luštit rébusy nebo šifrované zprávy. Některé problémy jde řešit různými způsoby, nebo je šikovně obejít.

Plížení ve stínech

Občas budeš muset splynout se stíny a proplížit se kolem nepřátel, aby tě neodhalili. K nalezení ideální cesty ti pomůže sledovat jejich hlídkové trasy a zvyky.

Složité souboje

Soubojový systém je jednoduchý na pochopení, ale bude to chtít cvik, abys ho plně ovládl. Pamatuj si jedno: Přečíslení je problém! Pokud se na tebe vrhnou tři a více protivníků zároveň, zemřeš! Klíčem je využívat jejich chyb, počkat si na správný moment a pak zaútočit. Postavíš se nejen rytířům, vesničanům nebo loupežníkům, ale také různým nadpřirozeným bytostem, které není radno podceňovat.

Popis obsahu pro dospělé

Doporučený věk 16+.

Hra obsahuje nahotu, hrubé výrazy, extrémní násilí, sexuální akty, sexuální obsah, nedobrovolný sex, sebevraždu a alkohol.

Důležité upozornění

Nejedná se o audiohru! Hra má hardcore mechaniky a může být velmi obtížná. Pro hráče, kteří se nikdy nesetkali s žádnou PC nebo konzolovou videohrou, může být náročné do ní proniknout.

Popis prvků přístupnosti

1428: Shadows over Silesia pro tebe bude plně přístupná! Tím se stala první hrou po sérii The Last of Us a vůbec první hrou na PC, která přinesla plnou podporu do dobrodružství takového rozsahu. Nemluvíme tu jen o nějakém čtení textu nebo základní navigaci. Hra přináší úplně nové revoluční prvky, které ti umožní užít si plnohodnotný zážitek nejen z příběhu, dialogů a prozkoumávání prostředí, ale také stealth pasáží nebo soubojů, a to včetně velkých bitev! Přestože přístupnost v sérii The Last of Us je skvělým úspěchem a získala řadu ocenění, Shadows over Silesia vše posouvá na úplně novou, dosud nevídanou, úroveň.

Následuje souhrn funkcí přístupnosti, které ti hra nabízí:

Systémové požadavky

Minimální

Tipy ke čtení textu

Materiály ke stažení

Možnosti přizpůsobení hry

Kdokoli se může pokusit přeložit veškeré texty ve hře do svého mateřského jazyka, pokud chce a pokud daný jazyk ještě textovou lokalizaci nemá. Stejně tak si můžeš nahradit kterýkoli ze zvukových signálů přístupnosti svým vlastním, pakliže ti některý z těch výchozích nevyhovuje. V takovém případě bude i přehled zvukových signálů přístupnosti přímo ve hře odkazovat na nový zvuk.

Za předpokladu, že sis neměnil výchozí umístění, kam se instalují nově pořízené hry ze Steamu, najdeš příslušnou složku hry zde:

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\1428\1428_Data\StreamingAssets

Zde se nacházejí další dvě podsložky: AccessibilitySignals a Translations.

Po každé změně překladu nebo zvukových signálů je potřeba hru ukončit a spustit znovu.

Tvorba nového překladu

Ve složce Translations můžeš vytvořit nový textový soubor pro jazyk, který chceš překládat. Prohlédni si formát a názvy souborů existujících jazyků a stejným způsobem postupuj i v novém souboru, aby mu hra rozuměla. I vznikající překlad můžeš průběžně testovat. Každý jazykový soubor ve správném formátu, který se ve složce Translations nachází, hra ihned rozpozná, takže na něj můžeš kdykoli přepnout v nabídce Nastavení a podnabídce Hra volbou Jazyk. Pokud se budeš chtít o svůj překlad podělit s ostatními hráči, kontaktuj nás některým způsobem uvedeným v patičce této stránky.

Změna zvukových signálů přístupnosti

Ve složce AccessibilitySignals se nachází soubor "signals", bez přípony. Jedná se o prostý text, který můžeš otevřít v libovolném textovém editoru. Zde jsou vypsány názvy všech zvukových souborů pro signály přístupnosti, které hra používá, každý na jednom řádku. Pokud do složky AccessibilitySignals nahraješ MP3 s příslušným názvem pro některý z těchto signálů tak, jak je uveden v souboru signals, hra začne používat tento nový zvuk.