1428: Shadows over Silesia pro nevidomé

Staň se součástí historického milníku v přístupnosti!

Na této stránce nalezneš přehledně na jednom místě všechny důležité informace a odkazy k akční adventuře, která už jednou provždy redefinuje, co to znamená přístupnost pro nevidomé v moderních videohrách.

Mezi jednotlivými částmi stránky se můžeš rychle a pohodlně přesouvat pomocí nadpisů nebo navigačních odkazů výše. Níže v patičce pak najdeš odkazy na sociální sítě a ostatní důležité kanály hry.

Hra vychází 6. září 2022 na platformě Steam pro Windows PC. Veřejné demo (včetně funkcí přístupnosti) je dostupné už nyní. Hru lze ovládat nejen pomocí klávesnice, resp. klávesnice a myši, ale také gamepadem.

Audio trailer

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov, a v případě zvuku to platí také! Poslechni si exkluzivní audio trailer vytvořený přímo tobě na míru, historicky první svého druhu, který ti o hře prozradí ještě víc.

Charakteristika hry

Shadows over Silesia je temná akční adventura s fantasy prvky zasazená do reálné středověké Evropy. Na pozadí skutečných historických událostí na tebe čekají především nelehké hádanky a náročné souboje, ale také stealth pasáže a důležitá rozhodnutí. Narazíš na posedlé uctívače ďábla, sexuální démony, pekelné bestie, ale i bytosti známé z evropské mytologie.

Temný fantasy příběh

Evropou zmítají náboženské bouře a nejeden kazatel předpovídá blížící se konec světa. Píše se rok 1428 a právě začíná husitské tažení do Slezska. Kacíři se zdají být pro zemi bez krále tím největším nebezpečím. Opravdové zlo ovšem číhá někde úplně jinde a nemá v plánu vést náboženské disputace.

Hra je lineární a odehrává se v průběhu celého husitského tažení. Čeká tě třináct kapitol, které mohou dohromady zabrat něco kolem třiceti hodin čistého času. Vše prožiješ z pohledu dvou hlavních postav, mrzutého husitského hejtmana Hynka, který nejde pro nadávku daleko a s ničím se moc nepáře, a johanitského rytíře Lothara, muže dobrého vzdělání a mravů, co se po boku svých bratrů postaví do první linie Slezské obrany. Každý má své vlastní motivace a názory na svět kolem sebe, jinou výbavu a schopnosti. Jejich osudy se brzy propletou. Střetnou se se zbraní v ruce, nebo uzavřou křehké spojenectví, aby se bok po boku postavili mnohem horšímu nepříteli?

Náročné hádanky

Originální hádanky, které na své strastiplné cestě potkáš, ti jistě dají zabrat. Velkým vzorem nám byly klasické adventury z devadesátých let. Budeš muset využívat prostředí, hledat předměty, získávat informace a luštit rébusy nebo šifrované zprávy. Některé problémy jde řešit různými způsoby, nebo je šikovně obejít.

Plížení ve stínech

Občas budeš muset splynout se stíny a proplížit se kolem nepřátel, aby tě neodhalili. K nalezení ideální cesty ti pomůže sledovat jejich hlídkové trasy a zvyky.

Složité souboje

Soubojový systém je jednoduchý na pochopení, ale bude to chtít cvik, abys ho plně ovládl. Pamatuj si jedno: Přečíslení je problém! Pokud se na tebe vrhnou tři a více protivníků zároveň, zemřeš! Klíčem je využívat jejich chyb, počkat si na správný moment a pak zaútočit. Postavíš se nejen rytířům, vesničanům nebo loupežníkům, ale také různým nadpřirozeným bytostem, které není radno podceňovat.

Různorodé prostředí

V průběhu hry se budeš pohybovat jak pěšky, tak v sedle svého koně. Navštívíš celou řadu skutečných i fiktivních míst ve středověkém Slezsku. Budeš plenit vesnice, odhodlaně bránit hradby města, prozkoumávat tajné podzemní kobky, opuštěné doly nebo zapovězené části klášterů. Těšit se můžeš například na Třemešnou, Nisu, klášter v Břehu nebo hrad Rabesberg.

Skryté mince

Ve hře budeš mít možnost hledat dva druhy skrytých mincí. Jen ti nejpozornější budou schopní posbírat všechny. Nejen že si jimi naplníš měšec a odemkneš unikátní achievementy, ale také je občas můžeš využít k postupu příběhem.

Popis obsahu pro dospělé

Doporučený věk 16+.

Hra obsahuje stylizovanou nahotu, hrubé výrazy, násilí, sexuální násilí a alkohol.

Důležité upozornění

Nejedná se o audiohru! Hra má hardcore mechaniky a může být velmi obtížná. Pro hráče, kteří se nikdy nesetkali s žádnou PC nebo konzolovou hrou, může být náročné do ní proniknout.

Popis prvků přístupnosti

1428: Shadows over Silesia pro tebe bude plně přístupná! Tím se stane vůbec první hrou na PC a druhou celkově (po The Last of Us Part II), která přinese plnou podporu do dobrodružství takového rozsahu. Nemluvíme tu jen o nějakém čtení textu nebo základní navigaci. Hra přinese úplně nové revoluční prvky, které ti umožní užít si plnohodnotný zážitek nejen z příběhu, dialogů, prozkoumávání prostředí, ale také stealth pasáží nebo soubojů, a to včetně velkých bitev! Přestože přístupnost v TLOU2 byla skvělým úspěchem a získala řadu ocenění, Shadows over Silesia vše posune na úplně novou, dosud nevídanou, úroveň.

Následuje souhrn funkcí přístupnosti, které ti hra přinese:

Systémové požadavky

Minimální

Doporučené

Tipy ke čtení textu